ASFIN považuje novelu zákona o mimovládnych organizáciách za nesystémovú a diskriminačnú

Asociácia firemných nadácií a nadačných fondov podporuje opatrenia, ktoré zvyšujú transparentnosť, zodpovednosť a férovosť, no výhradne na základe odbornej diskusie a s rešpektom k ústavným právam.

Do programu prebiehajúcej schôdze Národnej rady SR je zaradený poslanecký návrh zákona, ktorým sa novelizuje zákon č. 213/1997 Z. z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby. Po roku sa návrh výrazne zmenil, namiesto označovania mimovládnych neziskových organizácií s finančnou podporou z cudziny ako „zahraničných agentov“ zavádza pre ne nové povinnosti vrátane výkazníctva či zberu údajov o členoch orgánov. Novela počíta tiež s viacstupňovým sankčným mechanizmom, lobingovou reguláciou a výrazným rozšírením administratívnych povinností.

Nové povinnosti pre mimovládky

Podľa návrhu sa mimovládne neziskové organizácie majú zaradiť medzi povinné osoby podľa zákona o slobode informácií, čo by znamenalo novú povinnosť poskytovať žiadateľom informácie v zmysle tzv. infozákona. Novela počíta s doplnením registra mimovládnych neziskových organizácií o údaj, či daná organizácia vykonáva lobing. Štátne orgány majú vyžadovať navyše dáta o poskytnutých finančných daroch a donoroch.

Zhrnutie návrhu:

  • Výkazy: Povinnosť zverejniť údaje o darcoch a členoch orgánov. Povinné výkazy pre občianske združenia s príjmami nad 35 000 eur ročne.
  • Kontroly a pokuty: Nejasné kompetencie registrových orgánov, pokuty až do 10 000 €. Ministerstvo vnútra môže rozpustiť občianske združenie bez rozhodnutia súdu.
  • Lobing: Organizácie budú musieť zverejňovať správy o stretnutiach s verejnými činiteľmi. Výnimky majú odbory, zamestnávateľské a športové organizácie.
  • Infozákon: Každá MNO, ktorá získala verejné prostriedky, sa stáva „povinnou osobou“. Vzťahuje sa to aj spätne a ide o výrazné navýšenie administratívy.

Predkladatelia novely odôvodňujú navrhované zmeny potrebou posilnenia transparentnosti. „Okrem dát o financovaní budú zbierané aj dáta o fyzických osobách, ktoré sú členmi vymedzených orgánov mimovládnych organizácii. V súčasnosti sú v registri zapisované len údaje o štatutárnych predstaviteľoch, ktorí však nemusia reálne riadiť činnosť mimovládnej organizácie. Z tohto dôvodu je potrebné zbierať aj údaje o osobách, ktoré sú členmi vymedzených orgánov, čo prispeje k transparentnosti, predchádzaniu konfliktov záujmov a potenciálne aj trestnej činnosti, napr. v oblasti prania špinavých peňazí,“ uvádza sa v odôvodnení predkladaných zmien.

Novela zákona vznikla bez odbornej diskusie

Tieto zásadné zmeny sa udiali narýchlo, rozsiahly pozmeňujúci návrh na 31 stranách bol predložený len dve hodiny pred rokovaním Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR, ktorý ho schválil. Novela zákona o neziskových organizáciách je v programe aktuálneho rokovania poslancov, predkladatelia navrhujú jej účinnosť od 1. mája 2025. Do parlamentu sa dostala bez predchádzajúcej odbornej diskusie.

Trváme na transparentných a férových opatreniach

Asociácia firemných nadácií a nadačných fondov považuje tento návrh zákona za nesystémový a diskriminačný. Stotožňuje sa s postojom Platformy pre demokraciu, ktorá označila predloženú novelu za protiústavnú. Platforma pre demokraciu ako jednotná iniciatíva organizácií občianskej spoločnosti vyzvala poslancov, aby odmietli prenasledovanie a diskrimináciu mimovládok a predložený návrh neschválili.

„Asociácia firemných nadácií a nadačných fondov podporuje opatrenia, ktoré zvyšujú transparentnosť, zodpovednosť a férovosť v rámci neziskového sektora, no výhradne na základe odbornej diskusie a s rešpektom k ústavným právam,“ uviedlo predsedníctvo ASFIN. Legislatívne návrhy v rozpore so základnými právami, predkladané bez verejnej odbornej debaty a za cenu neprimeraného zásahu do činnosti organizácií aj súkromia jednotlivcov vníma ako nesystémové a škodlivé.